İstanbul'da güçlü markalar, geniş ürün yelpazesi ile kaliteli ekonomik hizmet; DENEYİM GIDA

 

 

 

“Güçlü markalar ile oluşturduğu geniş ürün yelpazesi kalite standartlarına uygun depolama alanları ve yaygın sevkiyat ağı ile her türlü firma ve kuruluşlara kaliteli, ekonomik ve hijyenik hizmet vermekteyiz” diyen Deneyim Gıda Genel müdürü Erdal Akyürek sorularımızı yanıtladı.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Ev Dışı Tüketim sektörüne hizmet vermek amacıyla 2005 yılında Deneyim Gıdayı kurarak sektöre giriş yaptık.

Müşteri portföyünüz ve ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Otel, restoran, lokanta, hastane, catering firmaları, yemek fabrikaları, okul kantinleri, toptan satış yapan firmalar, üniversiteler, askeri birlikler, market zincirleri müşterilerimiz arasında yer almaktadır. Satışını yaptığımız ürünler arasında Akfa Salça, Kırlangıç Yağ, Yudum Yağ, Salat Yağ, Ova Un, Öğüt Bakliyat Ürünleri, Knor ürünleri, baharat çeşitleri, sos çeşitleri, harç çeşitleri yer almaktadır. Kısaca söylemek gerekirse et ve sebze dışındaki bütün ürünler elimizde mevcuttur. Anadolu Yakasında Gebze’ye kadar, Avrupa Yakasında ise Tekirdağ Çorlu ve Çerkezköy’e kadar dağıtım yapmaktayız. Müşterilerimize satışını yaptığımız ürünleri, gıda dağıtımına uygun 11 araçlık filomuzla yapmaktayız. Sipariş bize ulaştıktan sonra en geç 24 saat içerisinde müşterimize teslim edilir.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ekonominin gidişatının yıl içerisinde 3-5 kere değiştiği ülkemizde elimizden geldiğince fiyatlarda makul değişiklikler yapmaya çalışıyoruz. Özellikle kendi ürettiğimiz Öğüt Bakliyat ürünlerinde yaşanılan aşırı fiyat artışlarını müşterilerimize yansıtmamaya çalışıyoruz. Ürünlere bundan birkaç yıl öncesine kadar yılda bir bilemediniz iki kere zam gelirken son yıllarda yılda 3’ten fazla zam gelmeye başladı. Hammadde fiyatlarında yaşanılan aşırı artışı, bire bir olmasa da bizde sattığımız ürünlere yansıtmak zorunda kalıyoruz. Zamları bire bir yansıtmıyoruz, kendi karımızdan fedakarlık yaparak zamları minimize ediyoruz. Bu nedenle de müşterilerimizle uzun vadeli çalışma imkanı buluyoruz. Ayrıca depolarımızda stoklu çalıştığımız için elimizde yeterince ürün bulunuyor. Bu nedenle zam geldiği zaman biz stok ve tedarik gücümüze güvendiğimiz için müşterilerimize hemen yansıtmıyoruz.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Bence müşterilerimizin bize duyduğu güvenin en büyük nedeni hizmet kalitemizin yüksek olmasıdır. Örneğin akşam mesai bitiminden sonra saat 20’de bize mail atıp sipariş veren müşterimiz oluyor. Şu, şu malzemeler lazım, sabah elimde olsun diyor. Sabah bu maili görüp malzemeleri hazırlayıp, faturasını kesip, aracın yola çıkıp birkaç saat içerisinde bu malların teslim edilmesi büyük bir güç gerektirmektedir. Müşterimiz de verdiğimiz bu kaliteli hizmet neticesinde bize güven duyuyor ve çalışmaya devam ediyor. Müşterilerimize karşı hiçbir zaman bahane üretmiyoruz. Gerçekleri dile getirip müşterimizin anlayışına sığınıyoruz.

Firma olarak çok iyi bir dağıtım ağımız bulunuyor. Bu gün aldığım siparişi ertesi gün kesinlikle teslim edebiliyoruz. Hem depomuzda malı bulundurmak açısından hem de lojistik alt yapımız açısından elimiz güçlü. Müşterilerimiz de bu gücümüzü bildiği için bize güvenip, kendi işine odaklanıyor.

Ekonominin gidişatı ve size yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekonomide yaşanılan dalgalanmalar bizim gibi köklü ve temelleri sağlam firmaları çok etkilememektedir. Oturmuş bir müşteri portföyümüz bulunuyor. Söylediğim gibi lojistik ve stok gücümüzün sağlam olması ekonomik dalgalanmaların bize etkisini azaltmaktadır.

Müşterilerinizin hizmet alırken nelere dikkat etmesi gerekir?

Müşterilerimizin en başta dikkat etmesi gereken unsurun, kaliteli ürün ve güler yüzlü hizmet olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra dürüstlük ve güvenilirlikte büyük önem taşımaktadır. Biz her zaman müşterilerimize dürüst olduk ve kesinlikle bahanelerin arkasına sığınmadık. İşimizi en doğru şekilde yapmaya odaklandık.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

2020 yılından itibaren lojistik ve dağıtım ağımızı biraz daha genişletip Marmara Bölgesinin tamamında hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle de gerekli alt yapı çalışmalarımızı yapıyoruz. Firma olarak her yıl bir önceki yıla göre büyüme gerçekleştirmekteyiz. Yaptım oldu demek yerine sağlam adımlarla, kendimizden emin bir şekilde önümüze bakıyoruz.