Bereket ve Bolluğun Simgesi; Zeytin

ZEYTİNİN FAYDALARI

Zeytin ağacı, meyvesinin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen, altın sarısı yağı olan, çok değerli bir ağaçtır. Uygun koşullarda yetiştirilirse, ekimini izleyen 5-6 yıl içinde, meyve verecek duruma gelir. Zeytin ağacının verimli hale gelmesi, 20 yılı bulur ve giderek de verimi artar. 35-150 yıl arası, ağacın olgunluk ve tam verim dönemidir. Sonra, daha yüzlerce yıl yaşar. Oldukça uzun bir yaşamı vardır. Yaşlanınca da tabii ki verimi azalır.

Zeytin ağacı 1000 yaşına kadar yaşayabilir. 3000 yaşında zeytin ağaçları bulunduğu, bazı araştırmacılar tarafından ifade edilir. Zeytin ağacının uzun yaşamı, yapraklarındaki, oleuropein maddesine dayanır. Bu madde, zeytin ağaçlarını, hastalık ve zararlılardan korur. Ayrıca yapraklarından çıkan kalsiyum elenolaten maddesi, zararlı virüs, bakteri ve mantarları yok eder.

Zeytin, zeytingiller familyasından, Akdeniz iklimine özgü her mevsim yeşil kalan bir ağaç türüdür. 10 metre uzunluğa kadar erişebilen Zeytin ağacı 2000 yıl kadar yaşayabilmektedir. Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde verimli olarak yetiştirilmektedir. Zeytin Ağacının hem yapraklarından hem de meyvesi olan zeytinden faydalanılmaktadır. Zeytin ağacı iyi bakıldığında 5 ile 6 yıl içerisinde meyvelerini vermektedir. Ancak bir zeytin ağacının en verimli dönemi 35 ile 150 yaşlarının arasıdır. Zeytin ağacı bir yıl çok diğer yıl da kendisini dinlendirerek daha az zeytin verir. Meyveleri olan zeytinden zeytinyağı elde edilir.

Önceleri yeşil daha da olgunlaştığında da siyah renkte olan Zeytinde A,C,E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt ile değerli mineraller bulunmaktadır. Zeytinyağı da olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hidrokarbonlar ve E vitamini ihtiva etmektedir.

Zeytinin Sağlığa Faydaları

Zeytin ağacının yaprağı ve meyvesi kullanılmaktadır. Zeytin ağacının yaprağı çok eski yıllardan beri tedavilerde kullanılmaktadır. Özellikle sıtmanın tedavi edilmesinde etkin rol üstlenmektedir. Zeytin yaprağı çay olarak tüketilebilmektedir. Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde de zeytin yaprağı yaşlanmanın etkilerini geciktirir ve vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak vücuda kuvvet verir. Kalp sağlığı açısından da önemli etkilere sahiptir. Kalpteki ritim bozukluklarını gidererek, kalbe giden damarlarda ki tıkanıklıkları açar, kan dolaşımını arttırır. Sindirim sistemini düzenler ve ishalleri keser. Zeytin ve Zeytin Yağıda yine zeytin yaprağı gibi çok şifalıdır. Kalp sağlığını koruyan zeytin ve zeytinyağı tekli doymamış yağ içermektedir. Zararlı kolesterolü düşürerek, kontrol altında tutulmasını sağlar. Kanseri önleyici özelliği vardır. Ayrıca kansere yakalanan hastalarda da kanserli hücrelerin yayılmasını engellemektedir. Zeytinyağı, özellikle bağırsak kanserinin ve göğüs kanserinin önlenmesinde etkilidir. Zeytin ve zeytinyağının içeriğinde bulunan vitaminler çocukların kemik gelişimini desteklemektedir. Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Eczacılıkta, bazı ilaçları hazırlamakta kullanılır. Yaprakları ve kabukları, yüksek tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Taneleri de besleyicidir.

Zeytinin Kalp Sağlığına Faydası

Kalp sağlığını koruduğu yapılan araştırmalar ile belirlenen zeytin aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür. Kalp sağlığı ve damar sağlığının korunmasında etkili olup kalpte ki ritim bozukluklarının düzene girmesine yardımcı olur.

Zeytinin Dolaşım Sistemine Faydaları

Serbest radikaller kolesterolü olumsuz yönde etkilediklerinden dolayı, kan damarları zarar görür ve kalp krizine yol açan. Zeytin antioksidan içerir ve böylece kalp hastalığını önler.  Bu konuyla alakalı yapılan son araştırmalar özellikle zeytin yağının kan basıncı üzerinde olumlu etkiler ortaya koyduğunu ispatlamıştır. Bunun yanında kan hücrelerinin sağlığı içinde önemli rol oynar.

Zeytin Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zeytine bulunan farklı doymamış yağlar kilo vermeye de yardımcı olur. Zeytin yağı tüketimi ayrıca yağ hücreleri için etkili bir uyarıcıdır. Karın yağlarının erimesine yardımcı olabilir.

Zeytin Kanseri Önleyebilir

Kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon kanser gelişiminde önemli faktörler olabilir, çünkü zeytin antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri kansere karşı doğal bir koruma sistemi oluşturabilir . Antioksidan ve anti enflamatuar besin açıdından zengin olan zeytin bizi kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon gibi tehlikeli kombinasyonlardan koruyabilir. Bunun yanında zeytinin DNA lar için faydalı olan çok nadir besinlerden bir tanesi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Zeytin Cilt ve Saç Sağlığını Korur

Zeytin hidrat içerir ve yağ asitleri yanında antioksidanlar açısından zengindir. Bunun dışında zengin bir E vitamini deposudur. Bu özelliğinden dolayı bizi cilt kanserinden korur, yumuşak ve sağlıklı ciltlerin oluşmasını sağlar, ultraviyole ışınlarına karşı cildi koruma özelliği vardır. Bunun için 15 dakika boyunca cilde hakiki zeytinyağı uygulamak yeterlidir.

Zeytin Alerjiyi Engelleyebilir

Son zamanlarda yapılan araştırmalar zeytinin alerjilere karşı da etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bunun dışında genel alerjik tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

Zeytin Sindirim Sistemi Sağlığını Korur

Düzenli olarak zeytin tüketimi özellikle kolon kanserine yakalanma riskiniz ciddi anlamda azaltır. Zeytin yapı ise ülser ve gastrit gibi sorunları gidermenin yanında, kabızlığı da ortadan kaldırabilir. Zeytin yapının diğer bir özelliği ise pankreas ve hormon sağlığını düzenlemesidir.

Demir Kaynağı Zeytin

Özellikle siyah zeytin demir açısından çok zengindir. Kanda oksijen taşıyan kırmızı hücrelerin sağlığını korur Demir genel anlamda vücut sağlığı için çok önemlidir. Saç sağlığından ayak tırnağına kadar demir bütün organların en çok gereksinim duyduğu maddelerdendir. Bu da siyah zeytinde bolca bulunur.

Zeytin Göz Sağlığını Korur

Zeytin özellikle gözlerde retina sağlığına önemli katkılarda bulunur. A vitamini içerdiği için yaşlandıkça ortaya çıkan katarakt hastalığına iyi gelir.  Yaşlılığa bağlı gös hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları

Bu başlıkta ilk belirtmek istediğimiz şey, zeytin çekirdeğinin yutulmasıyla alakalı bazı iddialar. Bu konu sağlık açısından tartışmalı olduğu için önermiyoruz. Ağızdan ezilerek almanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Zeytin çekirdeğinin sağlık açısından faydaları hakkında bilimsel araştırma sonuçları yok denecek kadar az olduğu için bu başlığa bir sınırlama getiriyoruz. Bazı sağlık uzmanları kendi hastalarının tecrübelerine dayanarak zeytin çekirdeğinden aşağıdaki faydaları gördüklerini öne sürmektedirler.

Zeytin çekirdeği sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderebilir. Basur problemine zeytin çekirdeğinin iyi geldiği düşünülmektedir. Zeytin çekirdeğinin kanser hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı düşünülmektedir. Zeytin çekirdeği kırık ve çıkıklarda ağrı kesici rol oynayabilir.

Zeytin Yağının Faydaları

Zeytinyağı asırlardır yemeklerde kullanımının dışında sağlık açısından da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle sindirim sistemi, saç ve cilt sağlığında çok yaygın olarak kullanılır.

Zeytinyağının faydaları

Zeytinyağı tüketen insanlarda kalp krizi, yüksek tansiyon, inme gibi hastalıklara yakalanma riski daha azdır. Zeytinyağı tüketimi damarlarda meydana gelen sertleşme ve tıkanma sorunlarına yakalanma riskini azaltır. Zeytin damar sertliğinin oluşmasını engelleyebilir.

Kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımı olur. Sindirim sistemi için faydalıdır, basur ve kabızlığa iyi gelir, bağırsak hareketlerini arttırır, bağırsakları temizler. Şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir. Saç sağlığını korur ve sağların yumuşamasını zağlar. Cilt bakımında özellikle cilt maskelerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Zeytinyağı kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir, özellikle meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Hücre sağlığını koruyabilir, göğüs tümörlerini başlangıç aşamasında engelleyebilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Zeytinyağı beyin sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır, yaşlılıktan kaynaklanan zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Fareler üzerinde yapılan bir deneyde beyin hücrelerine zeytin yağının önemli katkısının olduğu belirlenmiştir.

Hakiki zeytinyağı pankreas hastalıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırabilir. Zeytin yağının antioksidan özelliğinden dolayı, kanı temizleyici ve genel anlamda vücutta temizlik yapabildiği düşülmektedir. Karaciğeri koruduğu düşünülmektedir. Zeytin yapının ülsere iyi geldiği düşünülmektedir.

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin yaprağı çok eski tarihlerden itibaren alternatif tıpta kullanılmaktadır. Genelde kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıkları, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özelliğinden dolayı yaygın olarak enfeksiyon tedavilerinde kullanılmaktadır. Zeytin yaprağının antibiyotik özelliğinin olduğuna inanılmaktadır. Özellikle yaraların daha erken iyileşmesi için kullanılır. Zeytin yaprağı bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı savunma sistemini korur. Zeytin yaprağı soğuk algınlıkları tedavisinde kullanılır. Kan basıncını düşüren zeytinyağı dolaylı olarak kalp sağlığını korur. Zeytin yaprağının kan şekerini düşürdüğüne inanılmaktadır. Kötü kolesterole karşı zeytin yaprağının iyi geldiği düşünülmektedir.

Yeşil Zeytinin Faydaları

Yeşil zeytin özellikle son 10 yılda ülkemizde daha fazla tüketilmeye başlandı. Kış ayarında tercih edilen yeşil zeytin içerdiği farklı besinler ve mineraller yardımıyla siyah zeytinden farklı hastalıklara şifa kaynağıdır. Yeşil zeytinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Yeşil Zeytinin karaciğeri temizleme özelliği vardır, özellikle sabah kahvaltılarında yeşil zeytinle güne başlamak karaciğerin güne zinde başlamasını sağlayabilir. Yeşil zeytin dalak sağlığı için faydalı bir besin kaynağıdır. Yeşil Zeytin Bağırsak sağlığını korur, sabahları aç karınla tüketilmesi durumunda faydalarından daha fazla yararlanmak mümkün.

D vitamini içerdiği için yeşil zeytin metabolizma açısından önemlidir. Çocuklarda bünyenin gelişmesine katkı sağlar. Kemik sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Yorgunluğun en büyük nedenlerinden birisi olan toksinleri dışarı atarak bu sorunu giderebilir.

Siyah Zeytinin Faydaları

Siyah zeytin bu yazının en başında detaylı olarak anlattığımız zeytin türüdür. Siyah zeytinin salık açısından en önemli olan 10 tane faydasını anlattık. Siyah zeytinin sağlığa faydalarını göz önünde bulundurarak düzenli olarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz.

Zeytinin Zararları

Zeytin sağlık açısından her hangi bir risk teşkil etmeyen ve her yaştan insanın güvenerek tüketebileceği çok faydalı besin türüdür. Çok fazla tüketilmesi durumunda şu sorunlar oluşabilir. Mide de ekşime hissi. Aşırı tüketmeye bağlı olarak ishale neden olabilir. Zeytin her daim tüketilmesi gereken besin kaynakları arasında yer alıyor. Özellikle zeytinyağının çok geniş kullanım alanı vardır. Zeytinyağının saç ve cilt bakımından sindirim sistemine, kalp sağlığından damar sağlığına kadar faydalarından maksimum derecede faydalanmak için hakiki zeytinyağları satın alınması veya evde hazırlanmasını tavsiye ediyoruz.

Ropörtaj & Foto Sinan Demir

KAYNAKLAR

http://www.uzzk.org/ZeytinAgaci.asp

http://www.uzzk.org

https://tr.wikipedia.org/wiki/Zeytinyağı

http://www.faydalarizararlari.com