Barilla’nın 7'nci Dünya Makarna Şampiyonası için geri sayım başladı.

 Türkiye'yi Sadık Ilgaz'ın temsil edeceği Dünya Makarna Şampiyonası için geri sayım başladı

Küresel gıda lideri Barilla’nın dünyanın dört bir yanından en yetenekli 18 şefi 7'nci kez ağırlayacağı Dünya Makarna Şampiyonası için geri sayım başladı. Yıldız şeflerin iki gün boyunca hünerlerini sergileyeceği şampiyonada Türkiye’yi temsil edecek başarılı şef Sadık Ilgaz, Michelin yıldızlı jüri karşısına Balıkçı Spagetti tarifiyle çıkacak. "Eat positive / Olumlu beslen" temasıyla düzenlenecek olan şampiyonada, gastronomi dünyasının yeni kralı 25 Ekim Dünya Makarna Günü’nde tacına kavuşacak.  

Gastronomi dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olarak gösterilen Dünya Makarna Şampiyonası’na sayılı günler kaldı. Küresel gıda lideri Barilla'nın 24-25 Ekim'de Milano'da 7'inci kez düzenleyeceği şampiyonada dünyanın dört bir yanından 35 yaş altı en yetenekli 18 şef, İtalyan makarnası ile geleneksel lezzetleri harmanlayarak en iyi lezzeti hazırlamak için hünerlerini sergileyecek. İtalyan mutfağının kültürel mirasını korumak, ürünlerinin kalitesini tanıtmak, Akdeniz tipi beslenme modelini tüm dünyada yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen ve 2 gün sürecek şampiyonada gastronomi dünyasının yeni şampiyonu seçilecek.

BALIKÇI SPAGETTİ İLE JÜRİNİN KARŞISINA ÇIKACAK

Makarnayı kültürel değerleriyle en özel şekilde kullanan şeflerin ödüllendirildiği Dünya Makarna Şampiyonası'nda bu yıl Türkiye'yi Sadık Ilgaz temsil edecek. Yetenekli şef, kalamar, karides, bottarga (balık yumurtası/havyarı), kabak ve kişnişin eşsiz uyumuyla damakları şenlendiren spesiyal tarifi Balıkçı Spagetti ile Michelin yıldızlı şeflerden oluşan jürinin karşısına çıkacak. Sektörde 18'inci yılını kutlayan Sadık Ilgaz, ünlü Fransız restoranı Parle'nin şefliğini yürütüyor. Kariyeri boyunca birçok yabancı şefle çalışan, 15 yılı aşkın süredir Türk ve dünya mutfaklarına ait pek çok yemeği yeniden yorumlayarak adından söz ettiren tecrübeli şef Ilgaz, şampiyonada hazırlayacağı mönü ile jürinin kalbini fethetmeye çalışacak.

BU YILIN TEMASI OLUMLU BESLENME

Gıda, beslenme ve gezegenin sürdürülebilirliği alanında yaptığı öncü çalışmalarla sektördeki liderliğini her geçen gün daha da sağlamlaştıran Barilla, kaliteli malzeme kullanımı ve sürdürülebilirlik ilkeleri ışığında hem keyifli hem sağlıklı hem de dengeli beslenmeyi desteklemek adına bu yılki şampiyonanın temasını "Eat positive / Olumlu Beslen" olarak açıkladı. Bu doğrultuda dünyanın dört bir yanından gelecek 18 şefin hazırlayacakları tariflerde makarna ve sağlıklı beslenmeyi olumlu yönde etkileyecek ve teşvik edecek tarifleri hazırlayarak; bu vizyonu geliştirmeleri beklenecek. Bu yılki şampiyonada ayrıca tarım uygulamaları, sürdürülebilir beslenme modeli ve basit ama lezzetli tariflerin konuşulacağı söyleşiler ve konferanslar da düzenlenecek.

MICHELIN YILDIZLI ŞEFLER KARŞISINDA HÜNERLERİNİ SERGİLEYECEKLER

Türkiye’den Sadık Ilgaz’ın spesiyal lezzeti Balıkçı Spagetti ile katılacağı Dünya Makarna Şampiyonası’na Avusturalya, Avusturya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Norveç, İtalya, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan, Japonya, Polonya, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden katılan 18 yetenekli şef, Michelin yıldızlı jüri karşısında spesiyal tariflerini pişirecek. Dünya Makarna Günü'nde gerçekleştirilecek şampiyonanın jüri koltuğunda ise dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler Lorenzo Cogo, Viviana Varese, Luigi Taglienti, beslenme uzmanı Alman şef Holger Stromberg ve Amerikalı yemek fotoğrafçısı Britany Wright oturacak. Gastronomi dünyasının en etkileyici şeflerinden biri olan Davide Oldani, şampiyonanın son turunda jüriye eşlik edecek. Üç tur sürecek yarışmada genç şefler, görüntü, makarna iyileştirme, damak tadı, içeriğinin sağladığı uyum, yaratıcılık ve yenilik gibi katı kriterlerde değerlendirilecek. University College of London İtalyan Çalışmaları bölüm profesörlerinden yazar John Dickie ile İtalya’nın ünlü gurmelerinden yazar Romana Barberini ise bu heyecanlı şampiyonanın sunuculuğunu üstlenecek.

 Barilla Hakkında

1877 yılında makarnanın anavatanı İtalya’nın Parma kentinde küçük bir ekmek fırını ve makarna dükkânı olarak doğan Barilla, bugün Dünya’nın en önde gelen İtalyan gıda şirketlerinden biridir.

Barilla, halen makarna sektöründeki dünya liderliğinin yanında, makarna soslarında Kıta Avrupası’nda, unlu mamuller (ekmek, kraker, bisküvi, çikolata kaplamalı gofretler, kekler) alanında İtalya’da, gevrek ekmek alanında ise İskandinav ülkelerinde lider konumundadır.

Barilla’nın şu anda 14’ü İtalya’da, 14’ü ise İtalya dışında, toplam 28 üretim merkezi bulunmaktadır ve ürünleri 100’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Her yıl; Barilla, Mulino Bianco, Voiello, Pavesi, Academia Barilla, Wasa, Harrys (Fransa ve Rusya), Misko (Yunanistan), Filiz (Türkiye), Yemina ve Vesta (Meksika) markaları altında dünyanın dört bir yanındaki sofralara yaklaşık 1,7 milyon ton gıda ürünü sunulmaktadır.

Barilla Grubu’nun tek bir iş yapış şekli vardır: "Sizin için iyi, Gezegen için iyi"

“Sizin için iyi”, durmaksızın ürünlerimizi iyileştirmeyi, insanları sağlıklı yaşam tarzlarını benimsemeleri için motive etmeyi, gıdaya erişimi ve toplumsal kapsayıcılığı geliştirmeyi ifade ederken, “Gezegen için iyi” ise sürdürülebilir tedarik zincirleri oluşturmak, üretim kaynaklı CO2 salınımını ve su kullanımını azaltmak anlamına gelmektedir.

Barilla, geleneksel mutfak prensiplerine ve değerlerine saygılı, çalışanlarını temel varlık olarak kabul eden ve öncü üretim sistemleri geliştirmesiyle İtalyan know-how’unun dünya çapında tanınan bir sembolüdür.