Türkiye'de Bir İlki İstesob Yaptı

TÜRKİYE’DE BİR İLKİ İSTESOB YAPTI

İSTESOB tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen “Bacıyan-ı Rum Türkiye’nin Üreten Kadınları” ödül töreninde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun katıldığı etkinlikte alanında başarı sağlamış 12 kadına Birlik Başkanı Faik Yılmaz ödül verdi. İLO Denetleme Kurulu Üyesi Özgül Acır, Türkiye’nin Üreten Kadınları alanında ödül aldı.

Ahiliğin kadın birliğinin temsil eden Bacıyan-ı Rum teşkilatını tekrar canlandırmak amacıyla İSTESOB tarafından organize edilen Türkiye’nin Üreten Kadınları ödül töreninde Yönetmen Hilal Saral, Kadın Oyuncu Nevra Serezli, Ressam Günseli Kato, Moda Tasarımcısı Özlem Süer, Bilim İnsanı Dr. Leyla Türker Şener, Çini Sanatçısı Prof. Dr Sitare Turan Bakır, Hat Sanatçısı Ayten Tiryaki, Kat’ı Sanatçısı Dürdane Ünver, Tezhip Sanatçısı Müzehhibe Nilüfer Kurfeyz, Ebru Sanatçısı Nihal Türe, Güzellik Uzmanı Ayşe Aydın, Kadın Girişimci Özgül Acır Birlik Başkanı Faik Yılmaz’ın elinden ödül alan isimler oldu. Ödül alan isimler, kendilerine ödüle layık gören İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne teşekkür etti.

Yeşilköy’de bir otelde düzenlenen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun katıldığı ödül törenine, esnaf odalarının başkan ve yönetim kurulu üyeleri de büyük ilgi gösterdi.

Faik Yılmaz “Kadın Esnaf Sayısı Az”

Birlik Başkanı Faik Yılmaz, ödül töreninde yaptığı konuşmada İstanbul’daki esnaf sayısının sadece yüzde 17’sinin kadın esnaf ve sanatkarlardan oluştuğuna dikkat çekti ve Türkiye’nin geleceği için bu rakamın artması gerektiğini söyledi. Başkan Yılmaz,” Bugün de bizler, Birliğime bağlı 148 esnaf odası ve 200 bin üyemizle Ahiliğin günümüz temsilcileri olarak bu değerleri yaşatmaya, geçmişten aldığımız güçle geleceğimize ışık tutmaya çalışıyoruz. Tabi tarihimizle ne kadar gurur duysak azdır. Ama sadece geçmişle yaşayamayız. Dünyanın değişen şartlara uyum sağlamalı, esnaf ve sanatkâr olarak ülkemizi her alanda dünya ile rekabet edebilir bir konuma getirmek için var gücümüzle çalışmalıyız. Ülkemizi dünya ile rekabette başarıya ulaştıracak anahtarın kadın istihdamının arttırılmasında görüyoruz.  Ülkelerin ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyinin belirleyen en büyük göstergelerinden biri kadın istihdamıdır. Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yer alan dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma hedefine bizi taşıyacak en büyük gücün yine kadınların başı çekeceği bir ekonomik kalkınma hareketi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Bakandan Esnafa Destek Açıklaması

Esnafın ekonominin can damarı olduğunu ifade eden Bakan Jülide Sarıeroğlu, esnafın mutlu ve umutlu olması durumunda bunun tüm topluma yayılacağına inandığını belirtti. Esnafla ilgili Türkiye’de ilk defa yeni bir uygulamaya başladıklarını kaydeden Sarıeroğlu, şunları söyledi:

“Prim desteklerimiz yine devam ediyor. Ücret farklılaşmalarını sağlıyoruz. Geçmişte bütün desteklerimizi asgari ücret üzerinden veriyorduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla imalat ve bilişim sektörlerinde asgari ücret üzerinden değil 5 bin 412 liraya kadar ulaşan bir maaş üzerinden teşviklerimizi veriyoruz. Bu teşviklerimiz kapsamında işverenimize 883 ila 2 bin 153 lira arasında değişen prim desteğini direk veriyoruz. Prim desteği dışında esnafımızla ilgili ilk defa bu sene ücret desteği vermeye başlıyoruz.”