Sirha İstanbul Gastronomi Sektörünü 6. Kez Bir Araya Getiriyor

Gastronomi sektörünün en büyük buluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışı ile Türkiye’de fark yaratan Sirha İstanbul, 6. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu sene 29 Kasım – 1 Aralık 2018 tarihleri arasında Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Sirha İstanbul bir kez daha Türkiye’nin zenginliklerini dünya mutfakları ile buluştururken, dünya mutfaklarındaki yenilikleri de Türkiye’de sergileyecek.

2017’deki Sirha İstanbul’a gıda ve içecek ürünlerinden mutfak ekipmanlarına, pasta-fırıncılık ürün ve ekipmanlarından mobilya ve sofra üstü takımlarına, tekstil ve hijyenden teknolojiye kadar uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce katılımcı yer aldı. 2017’de Sirha İstanbul’da yer alan katılımcı ve marka sayısı bir önceki yıla göre yüzde 45’lik artışla 431’e ulaşırken, fuar 11.379 profesyonel tarafından ziyaret edildi. 2018’de bu yıl ilk defa İran ve Yunanistan’dan da katılması beklenen ziyaretçilerle birlikte bu sayının 13 bine ulaşması bekleniyor.

Sirha İstanbul büyümeye devam ediyor

Türkiye pazarını oldukça önemseyen Sirha, geçtiğimiz sene başladığı yurt dışı alım heyeti çalışmalarını bu yıl da devam ettiriyor. Balkanlar ve Ortadoğu ülkelerinden önemli satın almacılar bu yıl Sirha İstanbul’u ziyaret edecek.

Öte yandan, Sirha İstanbul’da bu yıl yiyecek içecek, otelcilik, kahve ve catering gibi gastronomi sektörünün yapıtaşlarının yanı sıra bu sene ilk kez gurme shop, şarküteriler ve konsept mağazalar ve e-shopların da yer alması hedefleniyor.

2018 yeniliklerle geliyor

Öte yandan, Sirha İstanbul’da geçen yıl ilgi gören pek çok etkinlik bu yıl içerikleri daha da geliştirilmiş olarak yer bulacak. Bu yıl heyecanla beklenen etkinlikler arasında Omnivore başrolde olacak. Mutfakta Yaratıcılık Festivali olarak dünyanın önemli gastronomi merkezlerinde düzenlenen Omnivore’un İstanbul ayağı, her sene olduğu gibi 2018’de de Sirha İstanbul kapsamında düzenlenecek. Fuar kapsamında 3 gün boyunca sürecek Omnivorius Partisi ve pek çok etkinlik de katılımcı ve ziyaretçiler için fark yaratan etkinliklerin başında gelecek.

Her sene yeni etkinlik ve konseptlerle kendini geliştirmeye devam eden Sirha İstanbul’da ses getirecek yeniliklerden biri “Yerel Restoran Konsepti” olacak. İlk kez gerçekleşecek olan bu konseptte Türkiye’nin belirli bir bölgesinin mutfağı ve üreticilerini tanıtmak üzere Sirha İstanbul’da bir pop-up restoran açılacak ve fuar süresince hizmet verecek.

Sirha İstanbul’da bu seneki diğer yenilikler ise geçtiğimiz yıl ilk kez açılan ve büyük ilgi gören Coffee Corner alanına ek olarak, yükselen bir trend olan snacking (atıştırmalık) ve dondurmaya özel alanlar olacak. Sunum ve workshoplarla sektörün beklentilerine yanıt verecek olan bu alanlarla, Sirha İstanbul sektörde fark yaratmaya devam edecek.

Gastronomi sektöründe çatı görevi gören Sirha İstanbul’da, tüm bu etkinliklerin yanı sıra sektördeki yerel ve uluslararası son trendler, yenilikler, sektörün ihtiyaçları ve beklentileri özel konferanslarda masaya yatırılacak.