Pimak Profesyonel Mutfak

“Firmamız kendisini gıda sektöründe konumlandırmış olup gelişen teknoloji ile hijyen, insan sağlığına uygun ürün üretimini prensip haline getirmiştir. Ürünlerimiz tamamen gıda sektörüne hitap etmekte olup bu konuda ulusal ve uluslararası standartlara uyulmaktadır” diyen Pimak Profesyonel Mutfak Genel Müdürü Rıza Ergün sorularımızı yanıtladı.

Şirketinizi kısaca tanıtıp, ‘Endüstriyel Mutfak’ sektöründeki faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Firmanız açısından 2017 nasıl geçtiğini rakamsal verilerle açıklar mısınız?

Sektörde “PİMAK PROFESYONEL MUTFAK” %100 Türk sermayesiyle kurulmuş 5000 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 7000 metrekareden oluşan tesisi, geniş personel kadrosu ve 200’e ulaşan ürün çeşitliliği ile yurtiçi ve yurtdışında ithalat ve ihracat payı bulunan, sektörde tanınmış ve kalitesiyle kendini ispatlayarak ön plana çıkmış firmalar arasında bulunmaktadır. Bunun haricinde “Boğaziçi Endüstriyel Mutfak Makineleri, konveksiyonlu fırın, soğutucu üreticisi “Dampak” ve döner radyanları üreten “Radyancı” olmak üzere 3 ayrı firmada ortaklığı bulunan PİMAK 400 kişilik personel kadrosuna sahiptir.

2017’de yeni yatırımınız oldu mu? Yeni yatırım yaptıysanız hangi alanda, ne büyüklükte bir yatırım yaptınız? Yaptığınız yatırımın firmanıza etkileri nasıl oldu?

Daha kaliteli ve seri üretime yönelik üretim makineleri konusunda yatırımlar yapıldı. Ayrıca insan kaynaklarına yatırım yapılarak teknik kadro güçlendirildi. Bunun sonucunda üretim ve ürün artışı sağlandı.

Firmanızın 2018 yılı hedeflerini ve varsa yatırım planlarınızı bizimle paylaşır mısınız?

2018 yılı hedeflerimiz içeresinde ihracattaki Pazar payımızın artırılması ve yeni pazarlara girme doğrultusunda hedefler belirlenmiştir. Afrika ve Güney Amerika, firmamızın yeni hedef pazarlarındandır. Ayrıca seri üretime yönelik yatırım ve alımlara başlanmıştır. Firmamız bünyesindeki AR-GE departmanı yeni ürünlere yönelik çalışmaları hızlandırılmış ve sonuç aşamasına gelinmektedir.

İhracat yapıyorsanız, en çok hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Firmamız Güney Amerika, Avrupa, Afrika Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere ihracat yapmakta olup Almanya, Fransa, Arabistan ve Türkmenistan ihracatımızda başı çeken ülkelerdendir.

Günümüz teknolojisi çerçevesinde gerek belli bir lezzet ve gastronomi çıtasını yakalama açısından, gerekse insan sağlığı ve hijyen bakımından Ar-Ge çalışmalarınız var mı? Konuyu açabilir misiniz?

Firmamız kendisini gıda sektöründe konumlandırmış olup gelişen teknoloji ile hijyen, insan sağlığına uygun ürün üretimini prensip haline getirmiştir. Ürünlerimiz tamamen gıda sektörüne hitap etmekte olup bu konuda ulusal ve uluslararası standartlara uyulmaktadır.

2018 ‘Endüstriyel Mutfak’ sektörü için nasıl bir yıl olacak, öngörülerinizi açıklar mısınız? Sektörün üretim, ihracat, satış konularındaki hedef ve beklentilerini bizimle paylaşır mısınız? Geleceğe dair sektörde nasıl bir projeksiyon çiziyorsunuz?

2018 ve devam eden yıllarda ülkemizde ve dünyada hizmet sektörünün bir ivme kazanacağı değerlendirilme ve izlenmekte olup bu sektörde önemli bir yer tutan endüstriyel mutfak alanında firmamızın hak ettiği yeri alabilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Endüstriyel mutfağın sektörde gelecekte önemli bir yer tutacağı öngörülmektedir.